Jak długo trwa terapia logopedyczna?

Nie można jednoznacznie określić jak długo potrwa terapia logopedyczna, ponieważ jej przebieg oraz sukcesywność zależy od wielu czynników. Czas trwania terapii uzależniony jest m.in. od:

– rodzaju wady wymowy bądź zaburzenia, z którym boryka się pacjent,

– wieku dziecka w momencie podjęcia terapii,

– zaangażowania rodziców, nauczycieli i opiekunów dziecka w proces terapeutyczny,

– systematyczności pracy, indywidualnych możliwości oraz motywacji dziecka.

Niektóre nieprawidłowości artykulacyjne można wypracować już podczas kilku spotkań, ale zdecydowanie dłużej trwa utrwalanie prawidłowych wzorców w mowie spontanicznej. Złożone zaburzenia mowy i rozwoju wymagają długotrwałych ćwiczeń obejmujących nie tylko sferę artykulacyjną, ale także ćwiczenia ogólnorozwojowe wpływające na poprawę funkcjonowania dziecka, a tego typu działania mogą trwać nawet latami.

Istotny jest także wiek dziecka w momencie podjęcia terapii logopedycznej. Wiadomym jest, że im młodsze dziecko tym z pozoru sprawniej przebiega proces terapeutyczny, ale wymaga on znacznie większej liczby powtórzeń i wielu różnorodnych ćwiczeń, by nie znudzić malca i właściwie wypracować nowe nawyki. Dzieci starsze natomiast są często bardziej świadome swoich zaburzeń i chętniej poddają się ćwiczeniom artykulacyjnym, ponieważ wiele kwestii można im pokazać oraz wytłumaczyć, a to pozytywnie wpływa na postępy terapii.

Ogromny wpływ na przebieg procesu terapeutycznego ma rodzic, opiekun oraz nauczyciel dziecka, to ich zadaniem jest wsparcie, motywowanie, systematyczność i praca z dzieckiem także poza gabinetem logopedy, który wyznacza przebieg i kierunek terapii udzielając wskazówek do pracy w domu.

Równie istotne podczas pracy terapeutycznej jest motywacja, możliwości i samozaparcie pacjenta. Dzieci z naturalną motywacją z większym zaangażowaniem wykonują wszystkie ćwiczenia, są zainteresowane przygotowanym materiałem i chętniej podejmują się różnego typu działań. Niestety często do gabinetu trafiają mali pacjenci, których nieustannie trzeba zachęcać oraz motywować do jakiejkolwiek aktywności. W takim przypadku zadaniem logopedy jest przyzwyczajenie dziecka do systematycznej pracy i stopniowego pokonywania napotkanych trudności, by przekonać malucha iż sukces zależy również od niego.

W każdym z tych przypadków najważniejsze jest dobro dziecka i to powinna być dewiza pracy każdego specjalisty. Pamiętajmy, że nawet kręta, długotrwała oraz trudna droga zawsze prowadzi do sukcesu i upragnionego celu.

Udostępnij znajomym

4 komentarze

  1. Bardzo potrzebny wpis! Rodzice często idąc do lekarza specjalisty oczekują efektów natychmiast, a przecież każda terapia musi trwać by przynieść rezultaty.

    1. Zgadzam się Pani Elu, na każdy krok potrzeba czasu. Pozdrawiam 🙂

  2. Bardzo fajnie napisany tekst. Często tutaj zaglądam, bo zawsze dowiem się czegoś nowego.

    1. Dziękuję za miłe słowa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*