Logopedia niejedno ma imię.. czyli o specjalizacjach logopedycznych

Szerokorozumiana logopedia zajmuje się terapią zaburzeń mowy oraz komunikacji dzieci i dorosłych. Jest to termin dość ogólny,  ale najbardziej popularny w środowisku specjalistycznym oraz wśród rodziców, nauczycieli, opiekunów, lekarzy itp. Logopedia jest dziedziną stosunkowo nową, mocno interdyscyplinarną, dlatego też w jej obrębie zaczęły pojawiać się szczegółowe specjalności uzależnione od przyczyn oraz rodzaju zaburzeń związanych z trudnościami w porozumiewaniu się.

Logopedia ogólna – zajmuje się diagnozą, profilaktyką oraz terapią zaburzeń rozwoju mowy, w szczególności korektą wad wymowy oraz usprawnianiem procesu komunikacji dzieci i dorosłych.

Neurologopedia – zajmuje się pacjentami z zaburzeniami mowy i rozwoju spowodowanymi uszkodzeniem Centralnego Układu Nerwowego oraz pacjentami z zaburzeniami komunikacji o podłożu psychicznym.

Surdologopedia – zajmuje się osobami z zaburzeniami mowy spowodowanymi uszkodzeniami bądź zaburzeniami w obrębie słuchu.

Balbutologopedia – zajmuje się z osobami z zaburzeniami płynności mówienia.

Oligofrenologopedia – zajmuje się wspomaganiem mowy osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wczesna interwencja logopedyczna – zajmuje się wspomaganiem rozwoju mowy dzieci urodzonych przedwcześnie, noworodków z grupy ryzyka okołoporodowego oraz dzieci z wadami genetycznymi.

Logopedia artystyczna – zajmuje się dbałością o poprawność artykulacyjną, właściwą dykcję oraz technikę mówienia osób „pracujących głosem”.

Logopedzi ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu często współpracują z wieloma innymi specjalistami m.in. psychologami, pedagogami, fizjoterapeutami, neurologami, laryngologami, foniatrami, audiologami, pediatrami, ortodontami czy okulistami, by w pełni zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*