Oburęczność to NIE powód do dumy

 

Jakiś czas temu słyszałam rozmowę jednej z mam, która chwaliła się iż jej córka świetnie radzi sobie zarówno prawą jak i lewą ręką z większością wykonywanych czynności. Kiedy jedna rączka się “zmęczy” córa bez problemu kontynuuje zabawę, rysowanie albo jedzenie drugą rączką i na pewno będzie dzięki temu miała w przyszłości lepiej. Czy aby na pewno?

Mózg ludzki nie bez powodu dzieli się na prawą i lewą półkulę. By człowiek mógł funkcjonować i w pełni prawidłowo się rozwijać obie strony muszą ze sobą współgrać, ale to jedna z nich powinna być dominująca. Dominacja ta absolutnie nie polega na wykluczeniu drugiej strony, ale na dzieleniu się sprawnościami i realizowaniu pewnych określonych zadań lepiej, sprawniej i szybciej niż strona przeciwległa.

Dlaczego więc oburęczność nie powinna być powodem do dumy, a sygnałem, że trzeba interweniować? Najprościej mówiąc dlatego iż nasz mózg powinien dostać jasny sygnał, która półkula ma dominować i za co odpowiadać, by lepiej się rozwijać.

W dzisiejszych czasach dzieci rodzą się słabsze, wpływa na to tryb życia, odżywianie, praca, stres, sposób spędzania czasu itd. Rodzice są też często otoczeni popularnymi wspomagaczami, ułatwiając tym samym i sobie i dziecku codzienne funkcjonowanie, ale jak mówi moja babcia “nie kombinuj, bo lepsze jest wrogiem dobrego”.

Mnogość gadżetów, zabawek, edukacyjnych programów i przede wszystkim sposób oraz jakość spędzania czasu różni się od tego w jakich warunkach dorastały nasze mamy czy babcie. Maluch mniej biega po podwórku, mniej wspina się po drzewach albo trzepaku, mniej czasu spędza na wymyślaniu zabaw manualnych, rozwijających wyobraźnie i sprawności. Więcej czasu spędza w domu, często przed tv, a proponowane zabawy nawet z najlepszych rekomendacji bywają monotematyczne, kształtując sprawności i kreatywność w uboższy sposób. Dlatego, dzisiejsze maluchy i nastolatki mogą mieć znacznie większe problemy niż ich rodzice, a już na pewno większe niż ich dziadkowie.

Dziecko oburęczne, posługujące się obiema rękami stymuluje do pracy obie półkule mózgu w równym stopniu. Działając raz lewą raz prawą ręką daje przyzwolenie na to, by mózg działał połowicznie nie koncentrując całej swojej ‘mocy’ na zadaniu. W konsekwencji może to w przyszłości rzutować to na proces uczenia się, na pamięć, koncentrację, naukę czytania i pisania. Może prowadzić do trudności, które będą utrzymywały się w przyszłości, które w jakimś stopniu wpłyną na dorosłe życie. Jakie sygnały daje nam dziecko, by baczniej przyjrzeć się jego lateralizacji?

– odwracanie kierunku analizowania przestrzeni, kierunku rysowania i stawiania znaków
– trudności z koncentracją wzroku na materiale zadaniowym
– niechęć do rysowania, malowania, wykonywania zadań manualnych bądź działania nieprecyzyjne, niedbałe
– odwracanie kierunku stawiania znaków, mylenie liter, pomijanie szczegółów znaków
– trudności z posługiwaniem się narzędziami (łyżka, widelec, nożyczki, kredki, pędzel itp.)
– zaburzenia słuchu fonemowego (trudności z rozróżnianiem dźwięków mowy)
– skłonność do negatywnych emocji, nadpobudliwość
– niepłynności mowy
– wady wymowy
– kłopoty z rozumieniem treści werbalnych, złożonych poleceń, sekwencji słuchowych
– trudności z sekwencją kroków i ruchów, naśladowaniem złożonych czynności

Kolejny raz podkreślam, że dużo bardziej korzystna dla rozwoju dziecka jest ustalona lateralizacja – bez znaczenia czy lewo- czy prawostronna, bo możemy odpowiednimi ćwiczeniami wspomagać pracę półkul, ale oburęczność mimo wszystko powinna być sygnałem do obserwacji dziecka i wsparcia jeśli wymagać będzie tego sytuacja.
Przeczytane? Fantastycznie! Dziękuję za poświęcony czas 🙂
Zapraszam Cię także na mojego FB: www.fb.com/LoogoMOWA
oraz Instagram: www.instagram.com/loogomowa
DO ZOBACZENIA <3

 
Udostępnij znajomym

4 komentarze

 1. Jestem teraz dorosla osoba ,ale w szkole nigdy nie mialam problemu z pisaniem ,czytaniem ,czy ogolnie nauka wrecz przeciwnie szybko sie ucze jezykow , jestem bardzo manualna , uwielbiam nowe wyzwania .
  Generalnie moje umiejetnosci przydaja mi sie w moim doroslym zyciu w pracy zawodowej jestem doceniana jako osoba ktora szybko sie uczy i przystosowuje do nowych warunków i prywatnie w prowadzeniu dzialnosci .
  Najlepiej funkcjonuje gdy wykonuje kilka rzeczy na raz ,latwiej mi sie skupic na kilku czynnosciach i wykonam je szybciej niz jedna powtarzajaca sie wielokrotnie .
  Jedyne co sie zgadza gdy mowa o osobach oburecznych to w moim przypadku kiepska orientacja przestrzenna ,i mylenie strony lewej z prawa ale z tego co rozmawialam ze znajomymi odoby praworeczne tez myla strony wiec nie wiem czy to wada tylko leworecznych badz oburecznych osob .
  Anna

 2. Znam 2 osoby oburęczne. Z jedną chodziłam do klasy w podstawowce. Była to wzorowa uczennica. Normalna wesoła dziewczyna. Druga dziewczyna na studiach też jedną z lepszych. Skąd wiec takie badania? 2 osoby to oczywiście zbyt mało ale czytam na forach i ludzie pisza w większości że nigdy nie mieli żadnych problemów z nauką, koncentracja itp. temat mnie ciekawi ale zastanawiam się jak to jest naprawdę bo z tego co widzę to badania nie pokrywają się z doświadczeniami.

 3. Zgadzam się z autorką! Bycie oburęcznym z początku przysparza mnóstwo trudności i łatwo się zniechęcić. Przetrwanie wieku szkolnego z takimi predyspozycjami na prawdę daje w kość. Chociaż, jeżeli damy radę, to nasze „trudności” w dorosłym życiu mogą się nam odwdzięczyć 🙂

  Nie każda lateralizacja nieustalona sobie równa. Można wykształcić różne ciekawe sprawności z tym związane. Ja np. w tej chwili – chwalę sobie w pracy i w życiu niecodzienne spojrzenie na każdy temat. Wzbogaciło to moją osobowość. Dodatkowo wyrobiło to we mnie taką trochę „złotoręczność” 🙂 Tzn. chwytam po raz pierwszy jakiś przedmiot czy urządzenie (pędzel, lutownicę, dźwig, koparkę, patelnię, cokolwiek..) i jestem w stanie praktycznie od razu operować nim jak doświadczony użytkownik. Co dość często w pracy i przez partnerkę jest wykorzystywane 🙂

  Jak wszystko ma to swoje plusy i minusy. Logopeda uzna to za niepełnosprawność – świat niekoniecznie. Nie zapominajmy, że takie myślenie przeciera nowe szlaki a nie powtarza udeptane ścieżki. Jak znani oburęczni da Vinci, Benjamin Franklin, Einstein, Tesla, Hendrix i inni, którzy „myśleli inaczej”.

  1. Panie Kamilu bardzo dziękuję za ten cenny i niezwykle merytoryczny komentarz. Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*