Zajęcia logopedyczne w grupie czy indywidualnie?


Opieka logopedyczna w żłobkach, przedszkolach i szkołach jest coraz bardziej powszechna. Wiele placówek oferuje zajęcia logopedyczne nie tylko w ramach badań przesiewowych oraz terapii dzieci dotkniętych jakimś zaburzeniem, ale także profilaktycznie, by usprawniać i stymulować rozwój mowy oraz pozostałych funkcji poznawczych.
Decyzja o uczestnictwie w zajęciach powinna być oczywista, warto ćwiczyć, warto stymulować i warto wspierać rozwój maluszka. Pozostaje pytanie jaką formę zajęć wybrać: grupową czy indywidualną?

Jeżeli placówka daje taką możliwość lepiej wybrać zajęcia indywidualne, sam na sam z terapeutą, który wspólnie spędzony czas poświęci tylko naszemu dziecku i skupi się na jego słabych oraz mocnych stronach. Spotkania z logopedą powinny być dla malucha przyjemnością, urozmaiceniem pobytu w przedszkolu czy żłobku i doskonałym treningiem wspomagającym dalszy rozwój. Dodatkowym walorem terapeutycznym będą zajęcia grupowe wśród rówieśników, które pozwolą dziecku z zaburzeniami zintegrować się z grupą, pochwalić efektami pracy i zmotywować do dalszych działań.

Jak wyglądają zajęcia z logopedą w żłobku czy przedszkolu?

Zajęcia logoPowinny obejmować rozwój wszystkich funkcji poznawczych: mowy, motoryki małej i dużej, percepcji słuchowej i wzrokowej, pamięci, lateralizacji oraz ćwiczeń artykulacyjnych – niekoniecznie wszystkich podczas jednego spotkania. Mądrze zaplanowane ćwiczenia „przemycane” są w formie zabawy, tak by w czasie jednego zadania stymulować kilka funkcji jednocześnie.

Zajęcia powinny być prowadzone konsekwentnie, tak by nie wywierać na dziecku presji, ale umożliwić twórcze i samodzielne zdobywanie kolejnych poziomów rozwoju. Zróżnicowany materiał, kolorowe pomoce, różne formy aktywności zachęcają dziecko do czynnego uczestnictwa w zabawach, które wymagają często siedzenia przy stoliku i ogromnego skupienia nad wykonywanym zadaniem. Dzieciaki – nawet te najmłodsze – potrafią rewelacyjne pracować, wchodzić w interakcje z dorosłym i zaskakiwać niebywałą kreatywnością nawet doświadczonego terapeutę.

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*