Jakiś czas temu na moim Instagramie (klik) pokazywałam Wam na stories zestaw gier z serii Zu&Berry – zasypaliście mnie pytaniami o te cudeńka, a że sama jestem nimi wprost oczarowana postanowiliśmy wraz z marką TREFL (sprawcą całego zamieszania) przygotować dla Was wpis z okazji zbliżających się wielkimi krokami świąt. Jeszcze chyba nigdy nie tworzyłam takiego zestawienia, więc mam nadzieję, że Wam się spodoba 🙂 zwłaszcza jeśli macie w domu malucha, średniaka albo starszaka i szukacie fajnego, niezbyt drogiego pomysłu na prezent.
Nie dajcie się zwieść tym małym rączkom i nóżkom, dzieciaki rosną równie szybko jak ich wymagania względem zabawy dlatego trzeba zapewniać im coraz to nowsze aktywności i podsuwać zabawki wspierające rozwój ich mózgu. Mam więc dla Was na początek dwie propozycje prezentów dla dzieci powyżej roku, ale spokojnie z odrobiną pomysłowości wykorzystacie je również dla tych ciut starszych.
Puzzle od dawna cieszą się popularnością wśród dzieci, znajdziecie ich na rynku naprawdę sporo. Dla mnie, jako logopedy ważne, by miały one także wartość edukacyjną i pozwalały ćwiczyć nie tylko analizę wzrokową czy motorykę małą, ale także myślenie logiczne, dostrzeganie podobieństw, wyszukiwanie elementów i dopasowywanie ich na podstawie przedstawionego obrazu, a nie tylko kształtu.
W puzzlach UKŁADAM STWORY możemy dostrzec wszystkie te cechy, a dodatkowo włączyć w zabawę świadomość własnego ciała, bo przecież to ważne, by wiedzieć gdzie głowa, gdzie brzuszek, a gdzie nogi.
W zestawie znajdziecie aż 36 dwustronnych kartonowych elementów, z których stworzyć można 12 bajkowych stworów od krowy, myszki, świnki, po żabę, muchę i kosmicznego robala – dzieciaki są zachwycone! Ilością danych dziecku elementów stopniujemy poziom trudności więc i starszakom gra się spodoba jeśli damy im wszystke części i pozwolimy wymyślać też własne kombinacje.
Mam też coś dla miłośników porządków: KOLOROWE PRANIE! Cztery pralki w czterech kolorach, do tego zestaw dziecięcych ubranek w analogicznych barwach i gotowe. Kategoryzacja, sekwencje, wykluczanie ze zbioru, zabawa tematyczna, segregacja – czego chcieć więcej? Jedyny minus to kartonowe pralki, są wprawdzie wykonane z tektury, ale przy dłuższym użytkowaniu zwłaszcza małych rączek, łatwo można je zniszczyć. Zabawa mimo to gwarantowana, no i ten trening małej motoryki, sekwencji ruchów, koordynacji, chwytu – prawdziwa gratka!
Czas na propozycje dla nieco większych dzieci, myślę że 3/4 latki znajdą tutaj coś na miarę swoich możliwości. Średniaki są bardzo bystre, można więc nawiązać z nimi fajny kontakt werbalny, porozmawiać na wiele tematów, sporo im wytłumaczyć i jeszcze więcej pokazać. Lubią wyzwania, ale są przy tym bardziej cierpliwe i dużo bardziej wytrwałe niż ich młodsi koledzy, dlatego warto trenować z nimi te umiejętności. Co wybrać?
POZNAJĘ EMOCJE to zestaw kart obrazkowych z rysunkowym przedstawieniem postaci, którym towarzyszą różne emocje. Karty są kolorowe, w pastelowych, miłych dla oka barwach, na rewersie dodatkowo mają podpisy, a same grafiki są wprost urocze. Bardzo łatwo odnieść je do codziennego życia, pokazać dziecku co może czuć, jakie sytuacje mogą mu się przytrafić, opowiedzieć o nich i dołączyć do tego tak ważne w pierwszych latach życia wyrażenia dźwiękonaśladowcze, którymi maluch może się posługiwać, aby komunikować się z otoczeniem. Znajdziecie tam zarówno odczucia pozytywne jak radość, miłość, zachwyt czy ulga, jak i te negatywne np. strach, smutek czy złość. Wyrażanie emocji to przecież trudna sztuka, z którą czasem i my dorośli mamy kłopot 🙂
Mój absolutny HIT w całej kolekcji gier to DOPASUJ WZORY – rewelacyjna pomoc do analizy i syntezy wzrokowej na materiale atematycznym czyli niejęzykowym. Zestaw zawiera przeróżne wzory tekturowych plansz z wyciętymi otworami na figury: koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt – zadanie polega na dopasowaniu figury do wzoru i kształtu. Łatwe? Nie do końca, bo wzór należy dopasować idealnie, tak by wkomponował się w tło, a to już wcale łatwe nie jest. Duży potencjał widzę też w możliwości segregowania figur według wzoru i kształtu, układania sekwencji czy łączenia cech, a dla bardziej kreatywnych w budowaniu z figur własnych przestrzennych konstrukcji np. rakiety, domu czy auta.
MATRIOSZKI kojarzą mi się ze starą, babciną zabawką z czasów mojego dzieciństwa, zaraz obok bańki wstańki 😛 a tu proszę, reaktywacja w zupełnie nowoczesnej odsłonie gry rywalizacyjnej. W pudełku znajdziecie kilkanaście figurek matrioszek różniących się kolorami ubrań oraz gestykulacją, a także karty (wielkości standardowych kart do gry) z plamami barw. Cała zabawa polega na tym aby dopasować kartę do matrioszki i odnaleźć ją wśród pozostałych, ale rundę wygrywa ten kto pierwszy zrobi właściwy karcie gest. Dawka śmiechu murowana! Fajna propozycja na rodzinne wieczory, ale także jako pomoc do nauki kolorów, identyfikacji, spostrzegawczości, pamięci i sprytu.
Zainteresowani? Podnosimy więc poprzeczkę i szukamy propozycji dla starszaków, które zaczynają poznawać literki, składać słowa, uczą się coraz sprawniej posługiwać językiem i działać słowem. Dla fascynatów czytania świetnie sprawdzą się zestawy UKŁADAM SŁOWA czyli literaki dla młodziaka i starszaka. Dwie części, dwa stopnie trudności, ale jedna zasada – trzeba odnaleźć właściwe litery i podpisać ilustrację. Ułatwieniem są pola oznaczające ilość głosek oraz kolory poszczególnych liter, bez trudu więc wyodrębnimy ilość głosek i sylab w wyrazie, poćwiczymy pamieć słuchową oraz analizę głoskową. Karty są niewielkie, lekko błyszczące, grafiki typowo dziecięce i co dla mnie ważne litery zapisane wielką, bezszeryfową czcionką. Ciekawa propozycja zarówno do nauki jak i doskonalenia sztuki czytania.
Czas na ostatnią już propozycję dla starszaków. Na deser bardzo urocza i przepiękna pomoc z bohaterami całej serii – surykatką ZU i alpakiem Berry czyli POD, NAD CZY OBOK ? Zwierzaki w zabawnych scenkach pomogą nam uczyć się wyrażeń przyimkowych, rozumienia pytań, określania relacji przestrzennych i właściwego stosowania gramatyki oraz fleksji. W zestawie mamy kilkanaście usztywnianych kart, na jednej stronie pytania główne z przyimkami, na drugiej ilustracja oraz bardzo różnorodne pytania pomocnicze, dające możliwość zbudowania wypowiedzi z użyciem także tych mniej popularnych przyimków. Bonusem są dołączone do gry figurki Zu i Berry oraz tekturowa skrzynia, dzięki czemu możemy w praktyce użyć ćwiczonych zwrotów ustawiając zwierzaki w odpowiedniej pozycji.
Jak widzicie trudno się oprzeć, by z całego wachlarza gier dostępnych u Wydawnictwa Trefl nie wybrać czegoś dla siebie. To tylko niewielka część serii Zu&Berry, a więcej nowości możecie znaleźć bezpośrednio na ich stronie.