Dyslektyczne potyczki – moja duma od PUS.pl

To będzie bardzo osobisty, bardzo subiektywny i bardzo emocjonalny wpis, bo dotyczy moich autorskich książeczek, które ukazały się dzięki cudownej współpracy z Wydawnictwem EpideixisPomysł na napisanie książeczek dla dyslektyków przyszedł mi do głowy w zeszłoroczne wakacje. Po kolejnym roku pracy w gabinecie, po miesiącach wymyślania i przerabiania zadań na potrzeby dzieci starszych, po setkach usłyszanych “jakie to nudne, te obrazki jak dla malucha, nie chcę tego czytać, nie będę tego układać, robiliśmy już takie zadanie” i tak dalej i tak dalej zaczęłam tworzyć własne ćwiczenia. Luźne pomysły, proste przykłady, nieco poważniejsza grafika i tak krok po kroku uzbierałam całkiem pokaźną listę.

Wtedy pojawiły się moje internetowe ANIOŁY czyli Pani Dorota i Pani Agata z Wydawnictwa Epideixis – choć znałyśmy się już od dawna, choć już nie raz i nie dwa miałyśmy okazję współpracować przy różnych projektach i choć jeszcze wtedy nie do końca wiedziałam czego chcę – one dodały mi skrzydeł. Wysłuchały, oceniły, obiektywnie spojrzały na moje pomysły i bezgranicznie wspierały na każdym etapie pracy.

Zaczęłam więc tworzyć ćwiczenia w konwencji znanych mi PUSów. Miałam w głowie ogromne marzenie i niedoskonały jeszcze plan tego, jak mają one wyglądać. Samodzielnie wymyślałam ćwiczenia jedno po drugim, szukałam i dobierałam grafikę, która będzie pasowała do konkretnego zadania, pisałam szczegółowe opisy, wyjaśniałam problematyczne przykłady, robiłam korekty, poprawki, szukałam błędów aż wreszcie po kilku miesiącach intensywnej pracy byłam gotowa. Gotowa, by pokazać moje książki światu. Oto i są!

Seria DYSLEKTYCZNE POTYCZKI została stworzona z myślą o dzieciach zagrożonych dysleksją oraz dyslektycznych, ale zadania są na tyle uniwersalne, różnorodne i ciekawe, że znajdą zastosowanie także w terapii zaburzeń komunikacji językowej, terapii pedagogicznej, terapii psychologicznej oraz w czasie pracy w domu.

Zadania podzielone zostały według stopnia trudności, nie tylko jako osobne części serii, ale także w obrębie każdej książeczki. Znajdziecie tam zadania obrazkowe wymagające identyfikacji, różnicowania, kategoryzacji, szeregowania, sekwencji, dostrzegania podobieństw i różnic oraz określania zasad czy reguł. Znajdziecie ćwiczenia językowe, doskonalące słuch fonemowy, gramatykę, składnie, fleksję i ortografię, wymagające myślenia przyczynowo-skutkowego i myślenia logicznego. Znajdziecie też teksty do samodzielnego czytania ze zrozumieniem oraz ćwiczenia pamięci. Znajdziecie też proste zadania matematyczne.

Wszystko celowo opatrzone wyłącznie w czarno-białe obrazki, grafiki oraz symbole, które dla mniejszych dzieci są interesującą odskocznią od kolorowych i pstrokatych obrazków, a dla starszaków ciekawą alternatywą infantylnych w ich mniemaniu grafik i zdjęć. Mój celowy zamysł jest zupełną innowacją w systemie PUS 🙂

Pamiętajcie, że do książeczek trzeba dokupić uniwersalny dla wszystkich PUSów ZESTAW KONTROLNY czyli pudełeczko z klockami, dzięki którym możliwe jest rozwiązywanie zadań oraz samodzielna kontrola ich poprawności.

A teraz słów kilka ze strony Wydawnictwa Epideixis:

CZĘŚĆ I – OBRAZKOWA
Zadania oparte są głównie na materiale obrazkowym, symbolicznym, nie wymagają więc umiejętności płynnego, samodzielnego czytania.

CZĘŚĆ II – OBRAZKOWO-JĘZYKOWA
Zadania oparte są na materiale obrazkowo-językowym. Wymagają znajomości liter, sylab, cyfr oraz umiejętności samodzielnego czytania prostych wyrazów.

CZĘŚĆ III – JĘZYKOWA
Zadania oparte są na materiale językowym. Wymagają umiejętności samodzielnego czytania, znajomości sylab, głosek oraz znaków, a także umiejętności liczenia i wykonywania prostych działań matematycznych.Mam nadzieję, że cała seria spełni Wasze oczekiwania i sprawi, że terapia dysleksji przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się ciekawą, mądrą i mocno rozwijającą zabawą, która przyniesie dzieciom radość, uśmiech i choć trochę poprawi komfort ich życia.

Dziękuję Wydawnictwu Epideixis za możliwość realizacji moich marzeń.
Dziękuję moim małym podopiecznym A. K. oraz I. którzy z uporem i wytrwałością testowali każde kolejne ćwiczenie, wnosząc w PUSy swoje dziecięce spojrzenie oraz mocno bezpośrednią i zawsze szczerą ocenę.
Dziękuję jeszcze komuś ♡ bez kogo nie znalazłabym w sobie siły i motywacji, by skończyć to co zaczęłam.

Udostępnij znajomym

4 komentarze

  1. Pani Kasiu, bardzo się cieszymy, że dodaliśmy skrzydeł i pomogliśmy spełnić marzenie.:-) Jesteśmy pewni, że książeczki będą się podobać i pomogą niejednemu dziecku.:-)

    1. Współpraca z Wami to przyjemność sama w sobie, oby to nie ostatni nasz wspólny projekt 🙂 Uściski !

  2. Dziękuję Pani Kasiu za miłe słowa, praca nad Pani materiałem była przyjemnością ale o tym Pani już wie bo wielokrotnie to powtarzałam 🙂 Jeszcze raz dziękuję za te wszystkie chwile spędzone nad materiałem za ten profesjonalizm, za sprecyzowaną wizję książeczek, za każdą szybką reakcję pytanie – odpowiedź + pełny wyczerpujący komentarz 🙂 Mam nadzieję iż to dopiero początek, że wspólnie uda nam się jeszcze coś stworzyć a i Pani nadal rozwijać swoją pasję i przekazywać ją swoim podopiecznym.

    Agata

    1. Pani Agatko nie powiem nic, bo słowa to za mało 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*