Do trzech razy sztuka – mówi popularne przysłowie.. w tym przypadku jednak zarówno pierwszy, drugi jak i trzeci raz okazał się niebywałym sukcesem. Książki Elżbiety i Witolda Szwajkowskich od lat zachwycają czytelników w każdym wieku, a wśród szerokiego wyboru publikacji znajdziemy moim zdaniem trio idealne. Seria książek Sto wierszyków … to zbiór rymowanek dla Małych i Dużych, które ukazały się w Wydawnictwie Wilga kolejno w 2015, w 2016 i 2017 roku. Autorzy dołożyli wszelkich starań, by każda z książek spełniała oczekiwania najbardziej wymagających czytelników i była dostosowana do możliwości oraz potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju.
Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy
Część pierwsza: Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy dedykowana jest maluszkom wkraczającym w świat języka, ponieważ zawiera krótkie rymowanki oparte głównie na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych oraz prostych wyrazach. Książka to blisko sto stron zabawnych, humorystycznych rymowanek, ułożonych w kolejności alfabetycznej i opatrzonych przepięknymi ilustracjami wymownie obrazującymi treści szczególnych wierszyków.
Podzielona na dwie części treść: Naśladujemy dźwięki oraz Ćwiczymy wymowę głosek w wyrazach i w izolacji znacznie ułatwia dobór materiału do możliwości oraz potrzeb dziecka. W pierwszej części znajdziemy kilkadziesiąt krótkich rymowanek zawierających głównie wyrażenia dźwiękonaśladowcze oraz zwroty używane przez dziecko w codziennych okolicznościach. Druga część to nieco dłuższe wierszyki zawierające sylaby z konkretną głoską w nagłosie, śródgłosie i wygłosie dobrane tak, by maluch bez kłopotów mógł powtórzyć cały tekst. Do każdego z wierszyków dodatkowo opracowane zostały pytania, wskazówki oraz polecenia zachęcające do rozmowy, przemyśleń, poszukiwania odpowiedzi, a tym samym do rozwijania wyobraźni, kreatywnego myślenia i usprawniania całego procesu komunikacji.
Ogromnym walorem Stu wierszyków nowych… jest ich staranne dopasowanie do potrzeb małego dziecka, które dopiero uczy się poprawnej artykulacji. Dlatego w tekstach (poza wierszykami przeznaczonymi do ćwiczeń wymowy właśnie tych głosek) nie ma wyrazów z głoskami szeregu szumiącego (sz, ż, cz, dż) i syczącego (s, z, c, d) oraz głoski „r” mogących sprawiać trudność na tym etapie rozwoju mowy.
Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach
Kolejna część Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach to propozycja doskonała dla starszaków, znajdziemy tam kolejno rymowanki ze zbitkami spółgłoskowymi, głoskami [sz ż cz dż] oraz głoską [r], które pojawiają się w rozwoju mowy nieco później.
Każdy z rozdziałów:
– ćwiczymy spółgłoski w zbitkach
– ćwiczymy głoski szeregu szumiącego w zestawieniach z innymi spółgłoskami
– ćwiczymy głoskę „r”
zawiera zbiór krótkich wierszyków wyselekcjonowanych i ułożonych specjalnie do ćwiczenia danych głosek. Autorzy dołożyli wszelkich starań, by ułatwić dziecku pracę nad artykulacją dlatego też w pierwszej części nie znajdziemy ani głosek szeregu szumiącego ani głoski 'r’, w drugiej części głoska 'r’ również się nie pojawia, a ćwiczyć jej wymowę mamy okazję dopiero w części trzeciej. Dzięki takiemu ułożeniu możemy stopniować poziom trudności wybierając teksty z głoskami, nad którymi aktualnie pracujemy, z czasem przechodząc do kolejnych, trudniejszych budując w dziecku poczucie sukcesu i z każdą kolejną stroną pokazywać progres jaki wykonuje.
Ogromnym atutem Stu wierszyków… jest treść. Zabawna, pełna humoru, dostosowana do możliwości percepcyjnych odbiorcy pozwala nie tylko pracować nad artykulacją, ale przede wszystkim pozostawia bardzo pozytywny wydźwięk, a dzieciaki z ochotą chcą wracać do rymowanek, które szybko zapadają w pamięć.
Wierszyki opatrzone są ilustracjami Karoliny Dziewy, z prostym przekazem, ułatwiającym odbiór treści także najmłodszym czytelnikom. Same rymowanki zaskakują formą – na początku kilkukrotne powtórzenie ćwiczonego zestawienia, później te same zbitki wplecione w wyrazy i ułożone w rytmiczne wersy zakończone zabawną puentą. Pozwala to na wielokrotne powtórzenie ćwiczonego materiału w różnych konfiguracjach bez obawy o znużenie.
Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych
Trzecią częścią serii jest Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych, opatrzona tak jak poprzednie ilustracjami Karoliny Dziewy. Chociaż „książka adresowana jest głównie do dzieci, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z części ćwiczeń korzystali także dorośli chcący doskonalić swoją dykcję”. Wierszyki – humorystyczne, zabawne, o interesującej treści i skonstruowane w niezwykle przemyślany sposób – stanowią nie tylko materiał do ćwiczeń artykulacyjnych, ale pełnią też funkcję edukacyjną, zachęcają do rozmów i poszukiwania nowych informacji o świecie. Książka podzielona jest aż na sześć części:
^ ćwiczenia głosek szeregu szumiącego [sz ż cz dż]
^ ćwiczenia głosek szeregu szumiącego w sąsiedztwie głosek syczących [s z c dz]
^ ćwiczenia wymowy głoski [r] w różnych układach artykulacyjnych
^ ćwiczenia wymowy samogłosek nosowych [ą ę]
^ ćwiczenia wymowy głosek rzadko występujących w mowie oraz wyrazów i zwrotów, których wymowa jest często nieprawidłowa
^ wierszyki zawierające tzw. łamańce językowe zawierające trudne w wymowie zbitki głosek
Dodatkowym walorem Stu wierszyków.. są ćwiczenia artykulacyjne buzi, języka, policzków, warg i żuchwy dołączone do książki w formie krótkich rymowanek. Motywują one do dodatkowych ćwiczeń uprawiających narządy mowy tak ważnych dla prawidłowej artykulacji oraz poprawnej dykcji.
Przy każdym z wierszyków znajdziemy też uwagi dla rodzica czy nauczyciela. Wskazówki oraz podpowiedzi sygnalizujące na co należy zwrócić uwagę w czasie zabawy, informują w jaki sposób pomóc dziecku, z czym może mieć ono kłopot na danym etapie, a co nie powinno już stanowić trudności w wymowie. Dzięki takiej konstrukcji mamy pełną świadomość tego, co, po co i w jaki sposób ćwiczyć.
Jak sami widzicie seria rośnie razem z dzieckiem i wraz z nim doskonali wymowę. W moim gabinecie książeczki są bardzo lubiane przez pacjentów, a wierszyki stanowią ciekawą alternatywę dla nużących czasem ćwiczeń.
Przeczytane? Fantastycznie! Dziękuję za poświęcony czas
Zapraszam Cię także na mojego FB: www.fb.com/LoogoMOWA
oraz Instagram: www.instagram.com/loogomowa
DO ZOBACZENIA <3