Terapia bez efektów? Ćwicz z dzieckiem w domu


Kilka, często kilkanaście miesięcy regularnych zajęć raz w tygodniu. Dziecko w gabinecie logopedy dobrze wykonuje wszystkie zadania, chętnie ćwiczy, współpracuje i lubi te spotkania, a efekty terapii są mimo to niewielkie. Kiedy tego typu wątpliwości pojawiają się w głowie rodzica najczęściej zadaję mu jedno, bardzo proste pytanie: Czy poza zajęciami z logopedą regularnie ćwiczy Pan/Pani z dzieckiem w domu? Konsekwentnie i rzetelnie wykonując zalecenia terapeuty? Odpowiedź najczęściej jest jedna: Nie. Dlaczego? – pytam dalej i tutaj pojawiają się przeróżne mniej lub bardziej złożone powody.

Najczęściej słyszę, że dziecko nie chce współpracować z rodzicem w domu, że ciągle brakuje czasu na dodatkowe ćwiczenia, że mama dużo pracuje, a maluch popołudnia spędza w babcią albo w przedszkolu, że w domu nie ma tylu książek, pomocy i materiałów co w gabinecie, że rodzic boi się ćwiczyć, że nie potrafi tego robić albo (co boli mnie najbardziej), że nie widzi potrzeby utrwalania nabytych umiejętności w domu, bo przecież dziecko chodzi na zajęcia z logopedą i więcej nie trzeba robić nic.

Trzeba! Zdecydowanie trzeba! Cotygodniowe spotkania z logopedą nie mogą być jedyną formą terapii dziecka. Zajęcia trwające 60 minut są jedynie początkiem drogi, nakreślają kierunek, wytyczają tory, wskazują ścieżkę, po której powinno stąpać dziecko. Zadaniem logopedy jest pokazać, wyjaśnić i nauczyć rodzica pracy z dzieckiem w domu, niekoniecznie przy stoliku, niekoniecznie nieprzerwanie przez 20/30/40 minut dziennie, niekoniecznie w sztywnych ramach i niekoniecznie na gotowych pomocach.

Rodzic musi starać się ze wszystkich sił przenieść i wcielić zajęcia logopedyczne w życie, bo to w właśnie w codziennych sytuacjach buduje się prawdziwą drogę do rozwoju mowy. To podczas aktywnego działania dziecko zapamiętuje najwięcej i uczy się wykorzystywać tę wiedzę samodzielnie w przyszłości. Nie potrzeba do tego wyłącznie specjalistycznych pomocy, ani wymyślnych materiałów – wystarczy odrobina chęci i wyobraźni.
Przeczytane? Fantastycznie! Dziękuję za poświęcony czas 🙂
Zapraszam Cię także na mojego FB: www.fb.com/LoogoMOWA
oraz Instagram: www.instagram.com/loogomowa
DO ZOBACZENIA <3

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*