Konsultacje specjalistyczne w gabinecie logopedy


Logopedia, jak wiadomo, jest dziedziną mocno interdyscyplinarną. Nie zajmujemy się wyłącznie wadami wymowy i ich korektą, ale pracujemy nad całym systemem komunikacji mając pod swoimi skrzydłami dzieci oraz dorosłych z bardzo różnorodnym bagażem doświadczeń. Nie oznacza to oczywiście, że znamy się na wszystkim i w każdej dziedzinie jesteśmy specjalistami, bo kiedy problem wychodzi poza ramy naszego zawodu nie boimy się kierować dziecko do innego specjalisty, dlatego tak ważna jest współpraca międzyzawodowa.

Logopeda, jako priorytet swojej działalności zakłada wspomaganie prawidłowego rozwoju komunikacji i interweniowanie, gdy rozwój ten jest bądź może być zaburzony. Często zdarza się jednak, że za niską sprawnością artykulacyjną i trudnościami w porozumiewaniu się kryje się coś więcej i w takich sytuacjach należy działać wielotorowo. Najpierw znaleźć i jeśli to możliwe usunąć przyczynę zaburzeń (np. zbyt krótkie wędzidełko, wady zgryzu) lub wpływać na inne sfery powiązane z rozwojem mowy (np. słabe napięcie mięśniowe, zaburzenia integracji sensorycznej, niedosłuch itp.), by w dalszej kolejności móc eliminować i zmniejszać ich skutki.

Współpraca między logopedą, a innymi specjalistami powinna więc przebiegać sprawnie, konsekwentnie i w pełnym porozumieniu na pierwszym miejscu stawiając dziecko.

Z kim współpracuje logopeda?

Laryngolog – sprawdzi przede wszystkim słuch, wykona kompletne badania, oceni budowę jamy ustnej i nosowej, migdałków i wędzidełka, a w razie konieczności wykona odpowiednie zabiegi (np. podcięcie wędzidełka, usunięcie trzeciego migdałka, usunięcie polipów) bądź podejmie działania, by wspomóc prawidłowy odbiór bodźców słuchowych.

Ortodonta – sprawdzi budowę zgryzu i stan uzębienia, jeśli to koniecznie odbierze odpowiedni aparat korygujący wadę,  by usprawnić funkcjonowania buzi.

Okulista – oceni prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i jeśli zajdzie taka potrzeba podejmie odpowiednie działania korekcyjne.

Psycholog – oceni rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, przyjrzy się jego zachowaniu oraz funkcjonowaniu, przeprowadzi rozmowę z rodzicami, by udzielić im potrzebnego wsparcia. Będzie obserwował dziecko, by sprawdzić na jakim etapie rozwoju się ono znajduje i czy rozwój ten nie odbiega od normy.

Fizjoterapeuta – zajmie się rozwojem fizycznym dziecka, wspieraniem poszczególnych szczebli rozwoju, korygowaniem wad postawy czy nieprawidłowego napięcia mięśniowego.

Terapeuta integracji sensorycznej – oceni sposób odbierania i przetwarzania bodźców, wspomoże terapię nieprawidłowego napięcia mięśniowego, nauczy dziecko właściwego reagowania na sygnały przyjmowane i wysyłane z otoczenia.

Pedagog/Nauczyciel – wspomoże proces edukacyjny, oceni rozwój poznawczy dziecka na każdym etapie nauki przedszkolnej i szkolnej.

Lista ta oczywiście jest dłuższa, nie można zapominać o sztabie lekarzy i terapeutów, którzy często stoją za sukcesami dziecka. W naszym zawodzie (zawodzie logopedy) współpraca między specjalistami jest niezwykle istotna. Nie chodzi tutaj w wchodzenie sobie w kompetencje i zajmowanie się wszystkim, ale o sprawne przekazywanie sobie informacji, wymianę doświadczeń, poszukiwanie przyczyn i rozwiązań konkretnego problemu.
Przeczytane? Fantastycznie! Dziękuję za poświęcony czas 🙂
Zapraszam Cię także na mojego FB: www.fb.com/LoogoMOWA
oraz Instagram: www.instagram.com/loogomowa
DO ZOBACZENIA <3

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*