Pionizacja jako pierwszy krok do prawidłowej pozycji spoczynkowej języka


Język ma każdy z nas. Mięsień potrzebny nam do jedzenia (ssania, gryzienia, przeżuwania, połykania), oddychania i mówienia trzeba jednak nieustannie trenować, by działał sprawnie i nie przysparzał nam zbyt wielu problemów.

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia, intensywna praca języka już u niemowlaka? ponieważ sposób karmienia, konsystencja i rodzaj podawanych pokarmów, dobór smoczka, sposób oddychania mocno wypływają na prawidłowy rozwój mowy w przyszłości. Bo język ćwiczony to język sprawny, a język sprawny to język gotowy do prawidłowej artykulacji głosek czyli mówienia.
Oczywiście mówimy tutaj o języku o prawidłowej budowie, który nie jest przerośnięty, nie ma zbyt krótkiego wędzidełka czy innej wady anatomicznej. W takich przypadkach najpierw eliminujemy przyczyny, a później spokojnie, konsekwentnie działamy, by go usprawnić.

Pionizacja języka to ruch języka ku górze, w kierunku podniebienia. Istotny dla prawidłowego funkcjonowania buzi (od jedzenia, połykania i oddychania, aż do mówienia). Pionizacja jest ważna w procesie uzyskania i utrzymywania prawidłowej pozycji języka w czasie spoczynku.


Sprawne unoszenie szerokiego języka oraz wykonywanie nim celowych ruchów warunkuje właściwą wymowę właściwie wszystkich głosek w języku polskim m.in. szumiących [sz ż cz dż], głoski [l], głosek [t d n] czy głoski [r]. Umiejętność pionizacji zapobiega też tendencji wsuwania języka między zęby. Umożliwia prawidłowe przeżuwanie i połykanie pokarmu i napojów, a z czasem przekształcenia się połykania niemowlęcego w typ dorosły. Warunkuje także prawidłowe położenie języka w czasie spoczynku (czyli czasu gdy nie mówimy, nie jemy, nie pijemy). Umożliwia też kształtowanie się prawidłowego toru oddechowego tzn. oddychania przez nos. Sporo? Owszem 🙂

Przejdźmy więc do konkretów. Jak sprawdzić czy nasze dziecko potrafi pionizować język nie będąc specjalistą? Poproś malucha, by uniósł język do górnych ząbków – a najlepiej pokaż mu jak to zrobić i zachęć do naśladowania.  Udało się? Mamy sukces, mamy pionizację!

Usp, coś poszło nie tak? Dziecko nie do końca wie co zrobić? Nie potrafi unieść języka, bądź unosi go tylko nieznacznie, ruchy artykulacyjne wydają się przypadkowe, niedbałe i chaotyczne? Nie martw się, spróbujcie poćwiczyć w domu i koniecznie umówcie się na konsultację do logopedy – on oceni problem i poszuka przyczyny takiego stanu.

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*