Alfabet Świadomego Rodzica


Dawno dawno temu na blogu pojawił się cykl artykułów pod wymowną nazwą: Alfabet Świadomego Rodzica. Wówczas udało mi się przedstawić Wam kilkanaście zagadnień związanych z rozwojem dziecka, terapią logopedyczną, pracą logopedy oraz innych specjalistów, a także oscylować pomiędzy innymi aspektami okołorodzicielskimi. Dziś, gdy blog przeszedł metamorfozę – nadszedł czas na wznowienie owego cyklu i ponowne przyjrzenie się zawartym w nim treściom.

Zapraszam więc na odświeżony, uzupełniony i zaktualizowany cykl wpisów
ALFABET ŚWIADOMEGO RODZICAZrób tak – tak jest lepiej. Kupuj to, ale nie kupuj tego. Ugotuj takie, nakarm tym, nie dawaj tego. Nie pozwalaj, nie rozpieszczaj, nie zabraniaj, nie nagradzaj, nie karaj. Baw się tak, baw się tym, to jest lepsze, to fajniejsze, to modne, a to najlepsze dla dobra dziecka. Słuchaj dobrych rad, nie słuchaj podpowiedzi, zapytaj koleżanki, nie czytaj na forum, zaufaj, uważaj, daj spokój, obserwuj, sprawdź, poczekaj, daj czas, nie przyspieszaj. Oszaleć można!! Być rodzicem to sztuka, być świadomym rodzicem to rola pierwszoplanowa w teatrze zwanym życiem.

Weź więc głęboki wdech, wyjdź na spacer, odetchnij świeżym powietrzem i pomyśl o sobie samym: Jestem dobrym rodzicem! Jestem najlepszym rodzicem jakim dziś mogę być.


Rodzic świadomy to rodzic mądry, który wspiera, czuwa i interweniuje, gdy zauważy coś niepokojącego. Nie trzeba być ekspertem od wszystkiego, nie trzeba na wszystkim się znać, wszystkiego wiedzieć i wszystko potrafić. Czasem warto działać intuicyjnie, posłuchać siebie, bo jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość obserwować, czuwać, sprawdzić i umówić się na wizytę u specjalisty. Głośno mówi się o tym, by zapobiegać, wspierać, umożliwiać prawidłowy rozwój i dawać dobre wzorce już od pierwszych dni życia maluszka. Każde nasze działanie, gdzieś tam w przyszłości zaowocuje – to pewne! Jeśli więc możemy realnie wpłynąć na przestrzeń jaką otacza się dziecko, na jakość posiłków które spożywa, na ilość bodźców które otrzymuje, na sposób spędzania czasu, na rodzaj zabawek, na kontakt z drugim człowiekiem myślę, że warto przyjrzeć się bliżej małemu człowiekowi i czerpać radość z bycia rodzicem.

Na loogomowa.pl systematycznie pojawiać się będą uaktualnione artykuły wpisane w motyw przewodni cyklu. Ruszamy zgodnie z alfabetem, by kolejno rozwijać temat o nowe zagadnienia. W planie mam również stworzenie analogicznych do tekstów grafik – mini plakaty edukacyjne z krótkimi informacjami – taka wiedza w pigułce, która rozwinięta zostanie już na blogu. Trzymajcie kciuki, by wszystko poszło zgodnie z planem, nie zabrakło motywacji, a Wam przyjemnie się czytało.

Trzymajcie się ciepło i do zobaczenia na blogu,
Kasia

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*