O co pyta logopeda? Wywiad logopedyczny

Pierwsza wizyta w gabinecie logopedy trwa zwykle kilkadziesiąt minut, w tym czasie przeprowadza się wywiad z rodzicem, wnikliwie obserwuje dziecko i jeśli to możliwe stawia diagnozę, a w razie konieczności kieruje do innych specjalistów celem dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki. Nie należy się takiej rozmowy obawiać, ale warto wiedzieć o co logopeda może zapytać:

Przebieg ciąży i porodu (przyjmowane leki, przebyte choroby, dane z okresu okołoporodowego, stan zdrowia dziecka bezpośrednio po porodzie oraz w okresie adaptacyjnym)
Choroby lub obciążenia występujące w najbliższej rodzinie dziecka (wady wzroku i słuchu, choroby genetyczne, dysfunkcje, urazy psychiczne, traumatyczne przeżycia)
Ogólny stan zdrowia dziecka (zaburzenia słuchu, wzroku, wady twarzoczaszki i narządów mowy, choroby układu oddechowego, nerwowego, zaburzenia narządów ruchu, przebyte choroby i urazy)
Obecny stan rozwoju dziecka, niepokojące objawy, szczególne potrzeby i problemy rozwojowe, które niepokoją rodzica.

Zwykle, spotykając się z rodzicem pierwszy raz, uprzedzam go grzecznie, że podczas rozmowy będę zadawać różne – na pozór niezwiązane z rozwojem mowy pytania, które pomogą nam znaleźć przyczynę trudności rozwojowych. Proszę także, by przed wizytą przygotować książeczkę zdrowia dziecka, kartę ciąży, wypisać na kartce pytania oraz wątpliwości, by później w stresującym (zupełnie niepotrzebnie 🙂 ) momencie spotkania nic nam nie umknęło.

Pamiętajmy, że logopedę – tak samo jak lekarza, nauczyciela, pedagoga – obowiązuje tajemnica zawodowa, a zebrane informacje nie mogą być rozpowszechniane oraz udostępniane osobom trzecim. Najważniejsze, by wszystkie odpowiedzi były zgodne z prawdą, ponieważ tylko rzetelnie zebrany wywiad oraz trafna diagnoza dają możliwość podjęcia właściwej terapii.

Udostępnij znajomym

2 komentarze

  1. Dzięki za przydatne informacje. Muszę wybrać się z dzieckiem do logopedy a na pewno bym nie pamiętała jakie leki przyjmowałam w czasie ciąży:)

    1. Warto przed wizytą, zwłaszcza pierwszą, przygotować sobie m.in. księżeczkę zdrowia dziecka, kartę ciąży i zapisać kilka istotnych informacji oraz pytań jakie chcemy zadać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*